Новий спосіб орієнтації в терені

Новий спосіб орієнтації в терені, тобто знайдення напрямку, винайшов 16-літній скавт, Роберт Овендаф, студент Дордж Мейсон Гай Скул у Фале Чирч, Вірджінії. Винахід Овендафа дуже простий, але точний. Його провірили науковим способом два професори математики, два астрономи. Його правдивість також потвердили електронні цифрові машини “комп’ютори”. Також 50 тисяч спроб у терені показали, що ця метода успішніша від орієнтації при помочі компаса. Пересічне відхилення є 8°, а рідко коли більше від 30°. Його досліди виявили деякі помилки, що їх зробила навіть Енциклопедія Брітаніка у відомостях про соняшні годинники. Редакція цієї енциклопедії плянує ці помилки справити при помочі Роберта Овендафа.

Цим винаходом зацікавлені вчені Міністерства Оборони і Департамент Цивільної Оборони. Під час гурагану «Карла» в Тексасі просили Роберта Овендафа доставити друковані інструкції своєї методи для жертов та рятівничих команд.

Людина, яка перебуває в лісі, полі чи в горах, потребує простої, але докладної методи, щоб зорієнтуватися. Не завжди навіть компас може допомогти знайти правильний напрям, бо металевий предмет у землі може відхилити стрілку від правильного північного напряму. Моряцький спосіб орієнтації при помочі точного годинника може допустити помилку на 30°. Це значить відхилення півмилі на одну милю маршу. Досить скомплікований і не дуже точний спосіб, що його вживають скавти при помочі соняшного годиника, вимагає довшого часу і багато терпеливости.

Роберт Овендаф винайшов новий спосіб, щоб визначити напрям при помочі тіні. Хто потребує хутко і докладно визначити напрям, нехай уживає ось такого способу:

На рівному полі встромити в землю патик заввишки 4 стопи.

Маленьким патичком зазначити кінець тіні, що її кидає патик.

Пождати деякий час (вистачить 15 хв.), щоб тінь посунулась на кілька інчів.

Тоді встромлюємо другий патичок.

Ці два пункти сполучуємо прямою лінією. Вона біжить «захід-схід».

Novyj_sposib_orie'ntuvannya_1 Novyj_sposib_orie'ntuvannya_2

Від патика рисуємо рівну лінію на 90 градусів до першої лінії. Лінію, яка біжить від патика, продовжуємо і значимо стрілкою, яка показує на північ. По правій руці, коли ми звернені обличчям до північного знаку, буде СХІД, а по лівій ЗАХІД. Коли ми перебуваємо на південній півкулі, тоді стрілка вказує на південь, а не на північ.

Крім того, що метода Овендафа допомагає нам знайти сторони світу, вона також допомагає визначити напрям у терені. (На останній діяграмі показано, як визначувати північ в ранішніх годинах. На двох перших діяграмах показано, як робити це по полудні).