Отруйні змії

За зовнішніми ознаками відрізнити отруйну змію від неотруйної досить складно. Як правило, отруйні змії мають щілиноподібну “котячу” зіницю, проте, є винятки. Якщо ви не впевнені з якою змією маєте справу, ви повинні вважати її отруйною!

На території України найчастіше можна зустріти Гадюку звичайну. Це отруйна змія 60 – 70 см. завдовжки. Колір гадюк – від сірого до чорного, характерною ознакою є темна зигзагоподібна смуга вздовж тіла.

Гадюка ніколи не нападе першою, але буде змушена захищатися якщо її не помітити чи необережно зачепити. Тому:

  • Ніколи не підходьте до змії, навіть якщо вам здається що вона мертва.
  • Дивіться собі під ноги коли йдете!
  • Не просовуйте руку в нори, кущі, під каміння якщо не бачите що там є.
  • Подбайте про взуття (цупкі, шкіряні черевики чи чоботи).
  • Пам`ятайте – змії можуть заповзати в одяг чи взуття, – перевіряйте їх перед вдяганням.
  • Більшість змій вміють плавати та лазити по деревах.

Коли побачили змію, зберігайте спокій, не робіть різких рухів, повільно відійдіть назад. Уникайте двобою! 

В двобій вступайте лише тоді коли він неминучий. У змії вразлива потилиця. Намагайтесь завдати їй одного сильного удару, краще палицею. Поранена змія дуже небезпечна ! 

Якщо змія вкусила…

В 30-40% випадків укус отруйної змії не супроводжується вприскуванням отрути. Особливо небезпечними є укуси в шию, обличчя. Небезпечні зміїні укуси для дітей. ПІСЛЯ УКУСУ ЗМІЇ ВСІ ЗУСИЛЛЯ СПРЯМУВАТИ НА ІММОБІЛІЗАЦІЮ (ЗНЕРУХОМЛЕННЯ) ПОТЕРПІЛОГО ТА ЙОГО НЕГАЙНЕ ТРАНСПОРТУВАННЯ ДО ЛІКАРНІ.

  1. ЗНЕРУХОМИТИ ПОТЕРПІЛОГО. Забезпечити абсолютний спокій вкушеній ділянці тіла (на вкушену кінцівку накласти імпровізовану шину). Забороняється сидіти, вставати, ходити.
  2. Якщо до найближчої лікарні можна дістатися протягом  ~ 5-12 годин, – НЕГАЙНО ТРАНСПОРТУВАТИ ПОТЕРПІЛОГО в лежачому положенні! (Звісно, якщо транспортування взагалі буде можливим.)
  3. Якщо ви знаходитесь далеко від населених місць чи транспортування абсолютно неможливе, – ПОВНІСТЮ ЗНЕРУХОМЛЕНОГО ПОТЕРПІЛОГО спостерігати 2 години. Якщо протягом двох годин стан потерпілого залишатиметься цілком задовільним, не з`являться ознаки отруєння, – можна вважати, що укус не був отруйним. З місцем укусу поводитись як зі звичайною раною.

Ознаки отруєння:

Тривалий нестерпний біль в рані, навіть незначний набряк в місці укусу, набряк вкушеної кінцівки, підшкірні крововиливи, будь-який висип на тілі, загальне нездужання, слабкість, запаморочення, головний біль, нудота, блювота, біль в животі, пронос, погіршення дихання, задишка та інші незвичні, негативні прояви, що виникли після укусу.

При появі ознак отруєння знерухомленого потерпілого негайно транспортувати до лікарні.

За будь-яких обставин, навіть при задовільному самопочутті потерпілого та відсутності ознак отруєння намагайтеся доставити його до лікарні протягом доби, якщо це можливо.

Завжди дбайте про допомогу. Не сподівайтесь лише на власні сили.

Якщо транспортування потерпілого нездійсненне, або ви дуже далеко від населних пунктів…

  1. Знерухомте потерпілого.
  2. Можна давати пити.
  3. Забезпечте сховище, вогонь, воду.
  4. Подбайте про допомогу, подавайте сигнали біди …
  5. Подальший розвиток подій передбачити важко. Тримайтесь.

Важливі зауваження

  • Будь-який набряк кінцівки, що виник під час мандрівки, без видимої причини, повинен розглядатися як зміїний укус.
  • Якщо змія вкусила в обличчя, шию, або, незалежно від місця укусу розвивається набряк шиї та\або погіршення дихання необхідно виконати ін`єкцію одного з препаратів – Дексаметазон; Преднізолон, Гідрокортизон, які бажано мати в аптечці.
  • Суворо заборонено накладати жгут!
  • Суворо заборонено вживати будь-які алкогольні напої!
  • При укусах небезпечних тропічних змій може застосовуватися невеликий, поверхневий надріз шкіри (до 5 мм.) та відсмоктування отрути з рани. Цей метод застосовується лише протягом перших 5 хвилин з моменту укусу. Проте, доцільність таких дій є сумнівною.
  • КРАЩЕ ЗРОБИТИ МЕНШЕ А ТО Й ЗОВСІМ НІЧОГО, НІЖ СВОЇМИ НЕПРАВИЛЬНИМИ ДІЯМИ ЗАВДАТИ НЕПОПРАВНОЇ ШКОДИ!