Переломи кісток кінцівок

Про наявність перелому кісток кінцівок у потерпілого можна напевне говорити при виявленні хоча б однієї з наведених ознак:

  • Деформація та/або вкорочення кінцівки.
  • Незвичне, вимушене положення кінцівки.
  • Рухомість в незвичному місці.
  • Неможливість самостійних рухів чи опори на кінцівку.

Слід зауважити, що інколи вказані ознаки виявити не вдається, потерпілого турбує лише сильний біль та набряк в місці травми. В таких випадках важко відрізнити перелом від звичайного забою. За будь-яких сумнівів, краще надати допомогу як при переломі та транспортувати потеопілого до лікарні.

Що робити?

  • Знерухомити ушкоджену кінцівку. Обов`язковим є знерухомлення двох найближчих  суглобів (вище та нижче місця перелому).
  • Дати будь-які знеболюючі засоби.
  • Дати пити (воду, чай, тощо), проте, це не повинно затримувати транспортування потерпілого до лікарні.

Коли в місці перелому є рана, що сягає до кістки, такий перелом називається відкритим. Відкриті переломи є більш небезпечними та потребують негайної лікарської допомоги. Перш ніж знерухомлювати кінцівку, треба накласти на рану чисту тиснучу пов`язку для зупинки кровотечі.

При виявленні значної рани кінцівки, після зупинки кровотечі бажано кінцівку знерухомити, навіть при відсутності ознак перелому.

При будь-яких травмах кінцівок слід звертати увагу на здатність потерпілого рухати пальцями травмованої кінцівки та на чутливість шкіри нижче місця травми. При порушенні відчуття дотику, затерпанні, занімінні кінцівки чи при неспроможності поворухнути пальцями, – якомога швидше транспортувати потерпілого до лікарні!!! Допомогу надати як при переломі.

Кінцівку  знерухомлюють, примотуючи до неї за допомогою бинта, пасків, мотузок та ін. дошки, лижі, гілля, тощо.

Ногу фіксують у випростаному положенні, потерпілого транспортують на саморобних ношах. Руку фіксують на хустині, згинаючи її в ліктьовому суглобі на 90 градусів, при задовільному самопочутті потерпілий може пересуватися самостійно.