Пластові улади

Для новака є зразком пластун-юнак, для пластуна-юнака — старший пластун.

Для новака є зразком пластун-юнак, для пластуна-юнака — старший пластун.

1. Улад Пластових Новаків/Новачок. Пластова організація складається з 4 уладів. Перший улад – це Улад Пластових Новаків і Новачок (УПН) — наймолодший улад.

До УПН приймається дітей у віці 7-11 років життя. Найменша організаційна частина в УПН — це рій, хлопців або дівчат, який має свою назву і складається з 6 до 10 членів. Нормально рої відбувають свої сходини (зайняття раз в тиждень), а їх провадить впорядник, якого називають братчик, або сестричка.

Два до чотири рої творять гніздо. Гніздові зайняття відбуваються раз на місяць, на яких є присутні всі рої, які належать до даного гнізда.

Гніздові зайняття провадить гніздовий/гніздова. Кожне гніздо має свою назву і порядкове число. Гнізда є зареєстровані в Крайовій Пластовій Старшині.

2. Улад Пластунів Юнаків/Юначок (УПЮ). Після успішного передвишколу в УПН новак/новачка по закінченні 11-го року життя переходить до Уладу Пластунів Юнаків і Юначок. Тут починаєтьсясправжнє пластування. Пластун юнак/юначка має здобути собі значення в колі своїх друзів пластунів і добре ім’я перед старшими українськими громадянами, а то й перед чужими людьми.

Українське пластове юнацтво – це вже не дитяча (забава), а поважна справа, це:” Велика Гра”.

Вік юнацтва 12-18 року життя, або до закінчення середньої школи.

Організаційна структура УПЮ подібна як в юнацтві з тією різницею, що замість новацького роя є гурток. а замість гнізда – курінь.

Пластовий гурток є основною кліткою самовиховної дії пластуна юнака. Гурток має свою назву, а його виховником є впорядник/впорядниця. Гурток вибирає свій провід: гурткового, заступника гурткового, писаря, скарбника, хронікара і т.д. Два до чотири гуртки творять курінь. Курінь має порядкове число і свого патрона і є зареєстрований в Крайовій Пластовій Старшині. Всі гуртки разом вибирають свій курінний провід, подібно як в гуртку, тільки замість гурткового його очолює курінний.

Курінні сходинивідбуваються що місяця, а виховником куреня є зв’язковий/зв’язкова.

3. Улад Старшого Пластунства (УСП). Улад Старших Пластунів/Пластунок – це третій за віком улад. Це виховна спільнота української молоді у віці від 17 до 31 року життя.

Завдання УСП є гуртувати пластову молодь, що бажає дальше удосконалювати свій пластовий світоглд та характер за засадами, з’ясованими в пластовій присязі, в пластовому законі, в пластовому обіті, в пластовому гимніта у пластовому гаслі. Члени УСП маєть обов’язок працювати для скріплення і поширення Пласту та для української спільноти.

Найважливішою ділянкою пластовоїпраці є виховна праця і діяльність на терені Уладів Пластових Новаків/Новачок і Пластунів Юнаків/Юначок. Члени УСП є зорганізовані  в осередках і куренях. Курінь УСП має свою назву і порядкове число. В курені УСП члени гуртуються за добровільним добором, для плекання пластової дружби, вияву спеціяльних зацікавлень чи напряму спеціяльної діяльности, ведення специфічного стилю пластування, тощо.

Члени УСП носять пластовий однострій і відзнаки згідно з обов’язуючими приписами.

Органами УСП в крайових пластових організаціях є:

  • Крайовий З’їзд УСП,
  • Крайовий Провід УСП в складі Крайової Пластової Старшини.

Органами УСП в рамцях КУПО є:

  • Загальний З’їздУСП,
  • ПровідУСП в складі Головної Пластової Булави.

Курені УСП відбувають свої Курінні Ради на яких вибирають свій курінний провід.

4. Улад Пластунів Сеніорів (УПС). Улад Пластового Сеніорату є інтегральною частиною Пласту та творить четверту його організаційну формацію для здійснення завершуючого етапу пластування.