Світ великий — було б здоров’я!

Здавалося б, що ця точка пластового закону така самозрозуміла, кожному ясна, що переконувати про конечність дбайливости про неї у щоденному житті нема потреби. Проте, як часто ми занедбуємо правила гігієни, свідомо нищимо своє здоров’я, забуваючи, що здоров’я — це найбільше багатство. І нема такої ціни, що її не заплатила б хвора людина за поворот до здоров’я.

Люди часто хворіють, бо глядітись не вміють.

Є велика література про плекання здоров’я. Дбає про здоров’я і держава, організуючи цілу систему допомоги людям у цій справі. У Пласті ж гасло “У здоровому тілі — здорова душа” — це його підвалини. Але ні Пласт, ні держава, ні піклування батьків не поможуть, якщо самі не житимемо гігієнічно та не дбатимемо про гарт і тугість свого тіла й душі.

Упорядкований спосіб життя, т. зв. режим дня, правильне харчування, щоденний прорух, спорт на свіжому повітрі — все це спричинюється до засвоєння корисних навичок, скріплює нашу волю та здоров’я, сприяє життєрадісному підходові до життя.

Не думаймо, що така дрібна звичка, як миття рук за кожним поворотом до хати, зокремо перед їжею, миття зубів і принайменше рук, лиця та ніг перед спанням, правильне харчування — це маловажні справи. Вони, коли їх послідовно зберігаємо кожного дня, стають нашою “другою натурою”, сторожами нашого здоров’я. Вони не тільки оберігають нас перед недугами, але й зміцнюють нашу відпорність, волю, уможливлюють нашу спроможність нести тягарі життя. Воля ж це неабиякий скарб. Скільки то людей не можуть себе змусити присісти до книжки, здобути освіту, відмовити собі приємности, тоді, коли мають виконати певні обов’язки.

Скільки наших знайомих через брак цих звичок живуть “паталахами”, нездарами, що не вміють ні правильно сісти (вони завжди зігнені, неохайні!) ані побігти, ні скочити, бо бракує їм заправи й відваги. Вони вже в юнацькому віці поведінкою і виглядом старі, бо нема у них молодечої готовости до руху, справности тіла й життєрадісного сприймання життя.

Уважаю зайвим тут згадувати про те, переконувати Вас, Подруги і Друзі, про злочинність супроти самого себе, батьків, Пласту, нашого народу й держави, в якій живете, гріхом супроти Бога те, що хтось з молодих нищить своє здоров’я, фізичне й психічне, нікотиною, алькоголем, наркотиками, бо таке юнацтво “Юнака” не читає. Воно в Пласті припадкове й надовго не залишається. Уважаю великою глупотою також і те, що дівчата, щоб бути стрункими, вибирають собі дієти — трошки солодкого, багато кави та папіросів, чи взагалі заморювання себе голодом якийсь час на те, щоб потім кидатися на їжу й від того хворіти.

Пластун сміється життю назустріч

А це можливе тоді, коли він здоровий, сильний, коли поміркований, любить фізичні вправи, рух, змагання; вправляє туристику, плавання, ігри й зайняття в природі, — словом коли готовий на найвище зусиля тіла і волі, щоб бути успішним, осягнути мету. Хай це буде кожного дня мала перемога над своїм лінивством у щоденному прорусі, наприклад. Це — самодисципліна, переживання радости успіху. А що вже казати про перемогу над своїми пристрастями, виконування обов’язку, що вимагає особливого зусилля і посвяти?.. Тоді, справді світ перед Вами відкритий. А в ньому ж стільки можливостей для здорових, сильних тілом і духом!