Як знайти північ без компаса

ГОДИННИК І СОНЦЕ

Коли не маємо компаса, тоді можна найти сторони світу в погідний день при допомозі годинника, якщо він ходить і вказує добрий т. зв. соняшний або “стандартний” час. Робимо це так: тримаємо годинник у поземому положенні і скеровуємо його малою стрілкою в напрямі сонця. Тоді кут між малою стрілкою годинника і 12-ою годиною ділимо на дві рівні частини. Пряма, що пробігає через так отриманий пункт на щиті годинника і через вісь обох рамен, буде вказувати південь, а її продовження у протилежний бік — північ. Пам’ятаймо, що від 6-ої години ранку до 6-ої вечора треба ділити менший кут, а від 6-ої вечора до 6-ої ранку більший кут на щиті годинника.

Орієнтування годинником

Чому це так? Ти знаєш, що сонце о 12-ій годині вполудне, за соняшним (стандартним) часом, вказує точно географічний південний напрям. За 24 години воно буде находитися знову в цьому ж положенні. Мале рам’я Твого годинника обіжить ціле коло двічі. Якщо б він на своаіу щиті мав 24 години, тоді Тобі вистачило б тільки скерувати малу стрілку на сонце, а число 12 вказувало б південь. Але тому, що на годиннику маєш тільки 12 годин, а не 24, то Тобі треба брати до уваги тільки половину віддалі чи половину кута між малою стрілкою і числом 12.

На південній півкулі землі (наприклад, в Арґентіні чи Австралії) треба, вживаючи цього способу, спрямовувати до сонця не малу стрілку годинника, а число 12. Цей спосіб визначування півночі більш докладний взимку, ніж літньою порою.

Для скорої і приблизної орієнтації треба пам’ятати, що сонце находиться о 6-ій годині ранку на сході, о 9-ій на південному сході, о 3-ій по полудні на південному заході, а о 6-ій вечора на заході.

Бейден Поуел: Щоб будь-якої пори визначити південь за допомогою сонця, тримай годинник поземо, циферблатом угору, щоб сонце світило на нього. Поверни його кругом так, щоб мала стрілка вказувала в напрямі сонця. Тоді, не рухаючи годинника, поклади на його середину, впоперек циферблата, олівець чи патичок так, щоб він проходив посередині поміж числом XII і малою поділкою. Він вказує тепер точно на південь. Це стосується тільки північної півкулі. (На південній півкулі поверни число XII в напрямі сонця, тоді південь буде між ним і малою поділкою). (Пластування для хлопців. – Івано-Франківськ, 1999. – С. 66-67)

СОНЦЕ І ПЛАСТОВА ПАЛИЦЯ

Цей спосіб визначування півночі вимагає довшого часу, але дає докладніший вислід.

Робимо це так: около 10-ої год. ранку на рівному і досить твердому місці вбиваємо прямовісно у землю пластову палицю.

Орієнтування пластовою палицею

Вживаючи шнурка і якогось гострого предмета, закреслюємо довкола неї півколо, звернене у південний бік так, щоб воно проходило через кінець тіні, яка падає від палиці. Цей кінець тіні зазначуємо, вбиваючи в місці зустрічі з колом гострий, тонкий кілок або цвях.

Тінь палиці посувається, і стає коротшою, тому до 12-ої години її кінець віддалюється від зарисованого кола. По полудні тінь стає знову довшою і зближається до нього. Місце, де вона з колом зустрінеться, зазначуємо знов кілочком.

Тепер лучимо оба кілочки прямою лінією, ділимо її наполовину, а визначену середину цієї лінії лучимо з осередком кола. Пряма, що проходить через осередок і середину віддалі поміж кілками, вказує докладний напрям північ — південь.

Бейден Поуел, Північ за допомогою сонця: Коли ти не маєш компаса, що показав би тобі “магнетичну північ”, тоді сонце покаже тобі, де “справжня північ”, а від неї можеш визначити інші напрямки. В шостій годині ранку (середнього сонячного часу) сонце на сході. В дев’ятій – на південному сході. В обід – на півдні. В третій годині пополудні – на південному заході, а в шостій пополудні – на заході. Взимку сонце заходить перед шостою, не досягнувши географічного заходу. Це стосується в загальному північної півкулі. (На південній півкулі в шостій годині сонце на сході, в дев’ятій – на північному сході, в обід – на півночі, в третій годині пополудні – на північному заході, а в шостій – на заході). (Пластування для хлопців. – Івано-Франківськ, 1999. – С. 66)

ПЕНЬКИ, МОХ І ДЕРЕВА

На пеньках зрізаних дерев бачимо слої, тобто подібні до кола лінії, по яких можна пізнати вік стятої деревини. Ці слої завжди густіші від півночі, бо від півдня дерево щороку наростає більше, ніж від півночі.

Мох обростає дерево, велике каміння і скелі більш від півночі, ніж від півдня. Гілки на деревах з південного боку звичайно довші і густіші від гілок з північного боку.

Орієнтування за пеньками

МІСЯЦЬ І ГОДИННИК

Північ можна знайти ще при допомозі місяця та годинника. По освітленій частині місяця можемо пізнати, де саме в ту пору знаходиться сонце. Тоді поступаємо подібно, як при визначуванні сторін світу годинником, пам’ятаючи, що треба ділити більший кут між малою стрілкою годинника і числом 12. Можна користатися теж із ось якої таблички:

Стани місяця'