Звички, що дають здоров’я

Всі великі мирові пластуни, що вдало робили дослідні чи ловецькі подорожі в дикі краї, мали успіх тільки тому, що вміли подбати про своє й інших здоров’я. Треба ж було дбати про своє здоров’я, бо вони і їх люди могли легко захворіти, поранитись тощо, а в джунґлях не знайдеш лікаря, щоб тебе лікував. Пластун, що не знає бодай трохи, як за себе подбати, не матиме взагалі ніколи успіху; краще, щоб він залишався вдома, хоч у всьому іншому він, може, нічого собі хлопець.

Тому вправляйся у зберіганні свого здоров’я, а тоді й іншим покажеш, як це робити. Таким чином можеш зробити багато добрих вчинків.

Коли будеш знати, як дбати про себе, не матимеш потреби ніколи витрачати грошей на ліки. Великий англійський поет Драйден писав у своїй поемі “Саймен і Іфіґенія”, що краще довіряти свіжому повітрю і фізичним вправам, ніж оплачувати лікарські рахунки, щоб зберегти своє здоров’я:

“Краще на лови йти, що здоров’я подарують,
Ніж лікарям платить за ліки, що зготують:
Розумний, щоб здоровим бути, руханку вправляє,
Бо людина діла Божого не поправляє”.

Будь охайний. Якщо поріжеш брудну руку, вона може гнити і дуже боліти. Але якщо твоя рука цілком чиста і свіжовимита, то не буде з того біди: вона швидко загоїться.

Вмивання шкіри допомагає чистити кров. Лікарі кажуть, що половина користі з фізичної вправи пропадає марно, якщо негайно після неї не скупаєшся.

Може, не завжди матимеш змогу щодня купатися, але можеш у кожному разі натерти ціле тіло вогким рушником або бодай сухим; ти не повинен ні одної днини занедбати цього, якщо хочеш бути “в формі” і добре почуватися.

Охайний мусить бути і твій одяг – спідній, як і верхній.

Щоб бути здоровим і дужим, мусиш мати здорову і чисту кров, для цього треба вдихати багато чистого і свіжого повітря, глибоко дихати і усувати з шлунка всі рештки з допомогою щоденного, без огляду на все, “стільця”; багато людей почувається ще краще, коли його має двічі на день. Якщо котрогось дня маєш з ним труднощі, випий досить доброї води, особливо перед і відразу після сніданку, і зроби вправи, у яких треба повертати тулуб, і все буде гаразд. Ніколи не починай ранком праці натще серце, не з’ївши чогось.

Куріння. Пластовий Закон знає кожний пластун. Але є ще один додатковий пункт до цього Закону, правда, неписаний, але добре знаний кожному пластунові, а саме: “Пластун не безглуздий”, і тому за юнацьких літ пластуни не курять.

ТОМ-ЖОВТОДЗЮБ Ч. 9. ТОМ ПРОБУЄ КУРИТИ Том думав - куріння радість дає, Що дуже помилився - тепер уже знає.

ТОМ-ЖОВТОДЗЮБ Ч. 9. ТОМ ПРОБУЄ КУРИТИ
Том думав – куріння радість дає,
Що дуже помилився – тепер уже знає.

Кожний хлопець може курити – це не така вже велика штука. Але пластун не робить того, бо він не “в тім’я битий”. Він-бо знає, що коли юнак курить, поки цілком не змужніє, то може послабити серце, а серце – це найважливіший орган у юнацькому тілі. Воно розводить кров по цілому тілі, щоб творити кості і м’язи. Якщо серце не виконує правильно своєї роботи, хлопець не може рости й бути здоровий. Кожний пластун знає, що куріння псує нюх – а це надзвичайно важливе для пластової чинної служби.

Багато найкращих спортовців, вояків, моряків й інших не курять: вони знають, що без цього вони можуть більше виконати.

Ніхто з хлопців ніколи не починав курити тому, що це йому смакувало, але звичайно тому, щоб з нього не кепкували інші хлопці: мовляв, він боїться курити; або щоб виглядати, на його думку, як доросла людина, хоч увесь час він виглядає, як малий осел.

Тому постанови собі твердо, що не подумаєш про куріння, поки не будеш дорослим, і вже дотримуйся цього. Це скоріше викаже, що ти – мужчина, ніж заслинений недокурок у губі. Інші друзі більш поважатимуть тебе і в багатьох випадках підуть, може й потайки, за твоїм прикладом.

Пиття. Одного вечора прийшов до мене чоловік вояцького вигляду і вийняв свої папери і звільнення, з яких було видно, що він служив зі мною у Південній Африці. Він казав, що не може знайти будь-якої праці і голодує, що всі проти нього, мабуть, тому, що він вояк. Але мій ніс і очі зразу сказали мені щось інше, і це була справжня причина його скрутного становища.

Нудким запахом тютюну й пива пересяк його одяг, кінці пальців були жовті від цигарок, він навіть смоктав якусь запашну пастилку, щоб заховати дух горілки у своєму подиху. Що ж дивного, що ніхто не хотів дати йому праці чи й допомогти, щоб мав за що пити, бо він напевно не зробив би нічого іншого з грішми, коли б їх тільки роздобув.

Багато біди й нужди у світі роблять люди, що звикли марнувати гроші й час на пияцтво. І багато злочинів та хвороб, ба, навіть і божевілля, має свій корінь у звичці пити забагато.

Старе прислів’я: “Міцний трунок робить слабих мужів” – цілком вірне.

Просто не можна й подумати про те, щоб п’яниця міг бути пластуном. Насамперед покинь пити і зроби постанову ніколи до пиття не повертатися. Вода, чай чи кава – цілком добрі напої, щоб гасити спрагу чи відсвіжитися під час спеки. Ще кращі для цього лимонад чи цитриновий сік.

На прогулянці. Добрий пластун вишколюється так, щоб обійтися без напоїв. Це здебільшого справа звички. Коли маршуєш чи біжиш з закритими устами або тримаєш в устах кремінець (а це теж примушує мати закриті уста), тоді не матимеш спраги; спрагу почуватимеш аж тоді, коли йтимеш з відкритими устами і втягатимеш у них повітря та сухий пил.

Але ти мусиш теж бути в доброму, здоровому стані. Коли ти повний тому, що не робиш руханки, то певно, ідучи, схочеш пити по кожній милі. Якщо утримаєшся і не питимеш, то спрага після короткого часу пройде. Якщо ж ти постійно п’єш воду під час маршу чи гри, то це спричинює втому та запирає дух.

Хто звик пити, той часто руйнує здоров'я і щастя своє і своєї сім'ї. Правду каже старе прислів'я: "Міцний трунок робить слабих мужів".

Хто звик пити, той часто руйнує здоров’я і щастя своє і своєї сім’ї. Правду каже старе прислів’я: “Міцний трунок робить слабих мужів”.

Частування. Інколи важко доводиться відмовитися пити міцні напої, особливо тоді, коли зустрінеш приятелів, що хочуть почастувати тебе. Все ж вони будуть тебе тим більше любити, коли їм скажеш, що нічого не хочеш; тоді вони не муситимуть за тебе платити. А коли наполягають на тому, то можеш взяти щось цілком нешкідливе. Ледащі люблять вистоювати біля шинквасу, базікаючи і сьорбаючи – звичайно на кошт інших, – але це ледащі, і ти повинен бути осторонь їх товариства, якщо хочеш у житті мати успіх і задоволення.

Пам’ятай, що пияцтво ще ніколи не усунуло жодної журби; навпаки, що більше пити, то й журба стає більшою. Підпилий тільки на декілька годин забуває про те, що лежить в основі клопоту, але він теж забуває і про все інше. Коли він має жінку й дітей, тоді за питтям забуває, що його обов’язок – працювати й допомогти їм вибратися з клопотів, а не робити себе ще непридатнішим до праці.

Дехто п’є, бо любить почуття напівотупіння. Але це роблять тільки дурні, бо хто почне пити, тому працедавець не буде довіряти. Така людина швидко стане безробітною й часто хворіє. В пияцтві немає нічого мужнього. Хто почав пити, той нищить здоров’я, кар’єру і щастя – своє і своєї сім’ї. Є тільки один лік на цю недугу: ніколи їй не піддаватися.

Стриманість. Куріння і пиття одного спокушає, а іншого ні. Але є одна спокуса, що цілком певно – як не тепер, то пізніше – прийде до тебе, і саме від неї хочу тебе застерегти.

Пластун "чистий у думках, слові й вчинках". Знає, як поводитися з тим, хто говорить непристойності

Пластун “чистий у думках, слові й вчинках”. Знає, як поводитися з тим, хто говорить непристойності

Тебе, імовірно, здивувало б, коли б ти знав, як багато хлопців дякувало мені за те, що я написав на цю тему, тому, сподіваюся, буде ще більше таких, що радо почують слова поради проти таємної звички, що опановує так багато юнаків.

Куріння, пиття і азартна гра – це хиби дорослих, і тому вони манять деяких хлопців, але ця таємна звичка- це не справа дорослих; вони можуть тільки із зневагою ставитися до того, хто йому піддається.

Деякі хлопці так, як і ті, що починають курити, думають, що це дуже гарно й мужньо оповідати чи прислухатися до сороміцьких оповідань. Тим часом це тільки доводить, що вони – малі дурні.

Однак такі розмови, читання поганих книжок і розглядання непристойних малюнків і фото дуже легко можуть призвести бездумного юнака до спокуси самонасилля (онанізму). Це дуже небезпечне, бо, ставши звичкою, послаблює здоров’я і духовні сили.

Якщо маєш хоч трохи мужності, ти відразу відкинеш таку спокусу. Перестанеш розглядати такі книжки й прислухатися до таких розмов та знайдеш собі щось інше, про що варто думати.

Інколи ця забаганка приходить від нестравності або від занадто ситної їжі, запору чи спання в занадто теплому ліжку під багатьма покривалами. Усунувши це, можна й цю спокусу усунути. Добре теж скочити раптом у холодну купіль, або прорухати верхню частину тіла вправами рук, боксом тощо.

На перший раз може видаватися важко перемогти спокусу, але коли раз так зробиш, другий раз буде вже легше.

Коли все ж ще маєш з цим клопіт, не роби з цього таємниці, але порадься з батьком чи своїм виховником, і все буде гаразд.

Раннє вставання. Ранній ранок, коли дикі звірята виходять на жир, – це пора найжвавішої діяльності для пластуна.

Тому пластун звикає вставати рано. А коли вже до того звикне, то це взагалі не буде для нього жодною трудністю як, напр., для товстюха, що все ще спить, хоч уже білий день.

Князь Веллінгтон, що звик спати на малому польовому ліжку, звичайно казав: “Коли прийшла пора повернутись у ліжку на другий бік, то це вже пора вставати”.

Багато людей може виконати вдень більше праці, як інші, тільки тому, що встають годину чи й дві раніше. Вставши раніше, матимеш теж більше часу для забави.

Коли вставатимеш годину раніше, як інші, будеш жити тридцять годин довше на місяць, як вони. Вони мають у році дванадцять місяців, а ти матимеш ще додаткових 365 годин дня, тобто дальших тридцять днів, отже тринадцять місяців, замість їхніх дванадцяти.

Старий вірш має багато правди, коли каже:

“Рано до ліжка, рано вставай,
Здоров’я, багатство й розум здобувай!”

Усміх. Де немає сміху – немає здоров’я. Смійся, скільки тільки можеш, – це тобі вийде на користь. Де тільки є нагода добре посміятись, йди і смійся. І інших спонукай до сміху, якщо тільки можеш, – воно їм теж вийде на добре.

Якщо в тебе щось болить чи журить, усміхнись на те все. Коли пам’ятатимеш про те і присилуєш себе це зробити, побачиш, що воно справді інакше виглядає.

Коли читаєш про великих пластунів, напр., про капітана Джона Сміта, “шукача стежок”, чи й інших, переконаєшся, що вони були дуже веселі “великі хлопці”.

Звичайний хлопець скривиться, коли доводиться робити важкі фізичні вправи, але пластун-юнак має тоді усміхатись. Йому напишуть один бал менше на картці результатів, коли він скривиться.

ІГРИ

Естафетовий біг. Один гурток змагається з другим, котрий з них швидше донесе звістку через великий простір естафетою бігунів чи велосипедистів. Гурткам доручають переслати за собою з пункту віддаленого яких дві милі, а то й більше, три депеші або “дарунки” (це можуть бути гілки якоїсь рослини).

Провідник, що провадить гурток, розставляє пластунів у зручних місцях, щоб бігли опісля з депешею від свого розташування до найближчого, а потім назад.

Коли на розташуванні розставимо пластунів парами, можна пересилати депеші в обох напрямках.

Метання “есеґеєм”. Щит до ціляння – це вузький мішок, легко напханий соломою, або аркуш паперу, картон чи полотно, натягнені на раму.

Есеґеї (малі ратища) робимо з кийків з загостреним тяжчим кінцем або залізним вістрям на ньому.