Допомога іншим

Якщо колись натрапиш на якийсь нещасний випадок, не забувай, що ти – не лікар. Ти даєш тільки першу допомогу і негайно маєш послати по лікаря, хіба що це мале поранення. Твоє завдання – зберегти хворого, щоб не погіршився його стан, поки прийде медична опіка, тобто запобігти шокам, затамувати кровотечу, дати штучне дихання чи зробити щось інше при потребі.

Коли в якомусь нещасному випадку ти сам-один з пораненою й непритомною людиною, поклади її горілиць, піднеси трохи голову й зверни її набік, щоб не вдавилися при блюванні. Розстібни одежу навколо шиї і грудей. Прикрий її, щоб не замерзла. Подивись, де вона поранена, і застосуй те, що потрібне при першій допомозі.

Якщо знайдеш когось непритомного, оглянь дуже дбайливо землю навколо нього, шукаючи яких-небудь “знаків”, записуючи їх розташування; це могло б придатися, якщо б пізніше з’ясувалося, що це жертва нападника.

Якщо ти вийшов з гуртком на прогулянку і вам трапиться нещасний випадок, або як знайдете поранену людину, гуртковий має послати одного пластуна по лікаря; він сам повинен ще з одним пластуном залишитися при пораненому й допомагати. Заступник гурткового доручить решті пластунів принести воду чи покривала, зробити шини (при переломах) чи стримувати натовп людей за допомогою “кордону” з палиць.

Спершу найкраще залишити пацієнта в спокої. Не намагайся рухати його без потреби і не муч його запитаннями, поки не отямиться.

Шок – це небезпечний стан, що настає майже при всіх ушкодженнях тіла. Ти завжди повинен стерегтися його, а якщо він вже є, ти мусиш робити все, що в твоїх силах, щоб він не став небезпечним.

Пацієнт мліє, його обличчя бліде; він може знепритомніти. Не допусти до того, поклади його негайно рівно на землю горілиць, з головою звернутою трохи набік. Прикрий його покривалом чи плащами, щоб не змерз.

Запалення сліпої кишки. Воно трапляється людям раптово, хоч його попереджає погане почуття. Від нього гостро болить в животі, два цалі вправо і вниз від пупця. Пошли по лікаря.

Удавлення. Щоб усунути предмет з горла, нахили пацієнта вперед і сильно вдар у плечі поміж лопатки. Дитину треба повернути головою вниз і вдарити по плечах. Якщо це не допомагає, відкрий уста, якщо треба, то й силою, вклади вздовж язика два пальці в горло й спробуй витягнути стороннє тіло. Якщо внаслідок цього наступає блювота, негайно поверни голову вбік.

Не раз удавлення трапляється від раптової пухлини в горлі. В такому випадку прикладай до шиї гарячі парові обклади з фланелі і дай пацієнтові ссати лід або сьорбати холодну воду.

Струс або приголомшення. Це звичайний наслідок падіння чи удару в голову. Тримай пацієнта в цілковитому спокої і теплі. Якнайшвидше пошли по лікаря. Найгірше, що можеш зробити в такому випадку – це дати пацієнтові спиртові напої чи які-небудь наркотики або рухати його.

Пошкодження електричним струмом. Люди часто падають непритомні, доторкнувшись електричних жильників або рейок. Пацієнта треба відтягти від рейок, але робити це треба дуже обережно, щоб і собі не бути пошкодженим електрикою. Якщо тільки можливо, виключи електричний струм; як це неможливо, то відізолюй себе, ставши на скло чи сухе дерево, або вдягни Гумові чоботи. Так само візьми ґумові рукавиці, поки доторкнешся пацієнта. Якщо їх не маєш, обвинь кілька разів сухим сукном і відтягай пацієнта сухою палицею. Звичайно треба застосувати штучне дихання, а коли пацієнт уже дихає, не допустити до звичайного шоку.

В Сен Уан у Франції хлопчина гнався за метеликами, впав на рейку електричної залізниці, вона була під струмом, і відразу загинув. Перехожий, що намагався підняти його, теж упав трупом біля нього. До них підбіг один цегляр, хотів їх рятувати і також загинув. Ті два рятівники загинули тільки тому, що не знали заздалегідь, що в такому випадку треба робити.

Рибальський гачок у шкірі. Раз мені вбився рибальський гачок. Я витягнув ножик і відтяв цілу мушку, що була в гачку, а тоді проштовхував гачок далі в палець, аж поки вістря його не почало натискати на шкіру зсередини. Гострим ножиком я зробив малий розріз у шкірі так, щоб вістря могло легко вилізти, а тоді я вже міг його схопити, і витягнути наверх увесь гачок. Звичайно, ти не можеш витягнути гачок назад, бо противістря ввесь час сидить міцно в тілі. Вичисти рану.

Епілепсія. Чоловік крикне і падає, судорожно крутиться, розкидає руками й ногами, а на устах у нього піна; це напад епілепсії. Найкраще нічого з ним не робити, тільки вклади шматок дерева чи корок поміж його щелепи, щоб не покусав собі язика. По нападі дай йому добре виспатися.

Істеричний напад. Нервові люди, особливо жінки, часом дістають істеричні напади, коли надто збуджені; тоді вони кричать, сміються і ридають. Найкращий спосіб – зачинити пацієнта в кімнаті й залишити його самого, аж поки не минеться напад. Не намагайся заспокоювати його, від того йому буде ще гірше. (…)

Самогубства. Пластун повинен знати, що робити з людиною, яка докотилася до того, що підняла на себе руку.

Коли вона прорізала собі горлянку, найважливіша річ – затамувати кровотечу з артерії, якщо вона протята. Артерія виходить з місця, де з’єднується ключиця з грудьми, та йде до місця, де кінчається щелепа. Щоб затамувати кровотечу, треба сильно натискати великим пальцем на край рани, ближчий до серця, та тримати так натиск, аж поки не прийде допомога.

Якщо самогубство вчинено отрутою, дай першу допомогу, як при отруєннях.

У випадку повішення зразу ж відріж особу, підтримуючи її однією рукою, коли різатимеш мотуза. Розріж петлю, розстебни тісну одежу на шиї і на грудях. Подбай, щоб пацієнт мав якнайбільший доступ до свіжого повітря, бризни холодної води йому в обличчя і на груди або холодну й гарячу воду напереміну. Зроби штучне дихання, як у випадку безсумнівного втоплення.

Жовтодзюб інколи боїться доторкнутися непритомної або мертвої людини, або навіть жахається на вигляд крові. Отож з нього не буде жодної користі, поки він не позбудеться цих нісенітниць. Непритомний сірома не може йому пошкодити, і треба присилувати опанувати себе. Якщо це зробить – ввесь страх промине. (…)

ГУРТКОВІ ВПРАВИ В ПЕРШІЙ ДОПОМОЗІ

Вишкіл у першій допомозі має бути дуже ґрунтовний, бо громадянство очікує багато від пластунів.

Влаштуй несподівані “нещасливі випадки” під час гурткових чи курінних сходин і доручи різним пластунам зайнятись ними.

При різних нагодах влаштуй такі вправи, як: імпровізація ношів, чотириручне сідало, штучне дихання, шини для пошкодженої частини тіла.

ІГРИ В ПЕРШУ ДОПОМОГУ

Місіонери. Кожний пластун є по черзі дослідником чи місіонером та має при собі кілька простих ліків. До нього приносять трьох пацієнтів на лікування, – кожний з них має іншу хворобу чи поранення. Пластун має порадити або показати, як його треба лікувати.

Поранені в’язні. Розміщені на різних місцях, яких п’ятдесят ярдів від табору, перебувають в’язні – один для кожного змагуна в грі. Кожний з них має прикріплену до сорочки карточку з описом якогось пошкодження чи поранення.

На даний знак кожний зі змагунів іде до одного в’язня, дає йому першу допомогу відповідно до його поранення і несе його додому. Хто перший прийде до табору з в’язнем, давши йому правильну допомогу, той виграє.

Показові ігри. Показове рятування життя дуже люблять як грачі, так і глядачі.

Випадок з велосипедом. Хлопці повертаються з табору. Нерозважний велосипедист. Аварія. Перша допомога при пораненнях; пацієнта відносять до лікарні на імпровізованих ношах.

Вибух газу. Пані Коделс з родиною вийшла на прогулянку. Повертаючись додому, вона зустрічає приятельку. Марію посилає наперед, щоб запалила газову піч та зварила чай для батька. Батько приходить додому з праці і застає в хаті повно газу. Приходить рятувальна дружина. Марію витягають, роблять їй штучне дихання. На сцені з’являється поліцист Едов. Що не можна робити, коли витікає газ. Сумний кінець Галантного, але нерозумного поліциста.

Показова пожежа. Вечір у віллі ч. 5 на передмісті. Пожежна тривога. Будять мешканців. Роблять “кордон”, щоб стримувати натовп. Прибуває відділ пожежних з полотнищами для стрибків. Рятівничі линви й драбини. Рятування мешканців.

Пожежа заводу. Робітники виконують свою щоденну працю. Вибух спричиняє пожежу всередині будинку; зовнішня стіна валиться і ранить чоловіка, що саме в той час проходив. Непоранені робітники допомагають своїм пораненим товаришам, інші поспішають по допомогу і повертаються з санітарною і протипожежними машинами. Дехто рятується з палаючого будинку, стрибаючи з вежі на килим.