Пластовий однострій

Пластовий однострій дуже подібний до того, що його носили мої вояки, коли я командував Південно-Африканською Поліцією.

Пластовий однострій, що його вживають в цілому світі, дуже подібний до однострою Південно-Африканської Поліції

Пластовий однострій, що його вживають в цілому світі, дуже подібний до однострою Південно-Африканської Поліції

Вони знали, що він вигідно, практично й добре захищає від усякої погоди. Тому й зовсім такі самі однострої мають і пластуни.

З деякими невеличкими змінами первісний пластовий однострій припав до вподоби пластунам цілого світу і був загальноприйнятий. Правда, в незвичайних кліматичних умовах треба його пристосувати до пори року, одначе, в загальному різні народи помірного підсоння вживають подібного однострою.

Починаємо згори. Ширококрисий капелюх кольору хакі добре захищає від сонця й дощу; тримається він на голові зо допомогою шнурівки, що пробігає ззаду довкола голови й напереді капелюха зав’язана в ключку. Ця шнурівка не раз пригодиться тобі в таборі. Капелюх має чотири загини.

Далі йде хустка чи краватка, складена в трикутник, що його вершок звисає на плечі. Кожний курінь має свій колір хустки, а тому що з хусткою зв’язана й честь куреня, мусиш дбати, щоб вона була завжди чиста й порядна. Хустку притримують вузлом на шиї або за допомогою своєрідного персня зі шнурка, металу, кості чи чогось подібного. Хустка оберігає потилицю від сонця і служить для багатьох цілей: для перев’язки або щоб зробити линву в разі потреби.

Пластова сорочка (або светр) вільна й вигідна, а вже не може бути нічого вигіднішого, як підкасати вгору рукави. Всі пластуни завжди підкасують рукави, бо це дає їм більшу свободу рухів, та роблять це також на знак, що пластуни готові виконати своє гасло. Вони спускають їх тільки тоді, коли дуже холодно, або так гаряче, що можуть попекти рамена на сонці. В холодний час можна вдягнути на сорочку чи ще краще під неї щось тепле.

Штанці потрібні для тяжкої роботи, при підніманні в гору, для мандрівок і таборування. Вони дешевші і гігієнічніші, ніж “ґольфки”, “підколінні штани” чи довгі штани. Вони дають ногам свободу рухів і добрий доступ повітря. Ще одна вигода: коли земля мокра, можеш ходити без панчіх і ніщо з твого одягу не змокне.

Підколінки тримаються підв’язками, зелені кінці яких виглядають з-під їх горішньої виверненої частини.

Я особисто вважаю напівчеревики відповіднішими, ніж високі черевики, бо вони краще допускають повітря до ніг і так зменшують небезпеку мозолів і задирок, що їх спричиняють мокрі підколінки, які зм’якшують шкіру ніг, коли носимо тісно шнуровані черевики.

Як носити однострій.

Одяг пластунів своєю подібністю нав’язує тепер вузли братерства поміж хлопцями по цілому світі.

Правильне носіння однострою й охайність зовнішнього вигляду кожного пластуна приносить честь нашому Рухові. Це його гордість за себе самого і за свій курінь.

Один недбалий пластун, навпаки, може принизити цілий Рух в очах людей. Покажи мені такого, а я докажу тобі, що він не набрався справжнього пластового духу і не гордий за те, що є членом нашого великого братерства.