Таборовий порядок

Ось два проекти денного порядку в таборі:

7.00 Вставання, провітрювання постелі, умивання тощо.
8.00 Підняття прапора, молитва (Деколи краще після перевірки).
8.15 Снідання.
9.45 Перевірка порядків (Звіт).
10.00 Практичне пластування, плавання.
13.00 Обід.
13.30-14.30 Відпочинок (обов’язковий!).
14.30-17.30 Пластові ігри поблизу, плавання.
18.30 Вечеря й дозвілля.
20.30-21.30 Таборова ватра (або: 21.00-23.00 нічні вправи).
21.30 Спати.
22.00 Гасити світла. Тиша.
7.00 Вставання, провітрення постелі, умивання тощо.
8.00 Підняття прапора, молитва.
8.15 Снідання.
10.00 Перевірка порядків.
10.15-12.00 Пластові заняття.
13.00 Обід.
13.30-14.30 Відпочинок,
14.30-17.00 Чай з сухарцями.
17.30-20.00 Розваги і таборові ігри.
20.00 Какао.
20.30-21.30 Таборова ватра.
22.00 Гасити світла.
Для постійних наказів і денного порядку треба зготовити "таблицю оголошень". Позаду бачиш їдальню гуртка

Для постійних наказів і денного порядку треба зготовити “таблицю оголошень”. Позаду бачиш їдальню гуртка

Таборові ватри. Пісні, декламації і малі скетчі можна влаштовувати при таборовій ватрі, і кожний пластун повинен і щось від себе вкласти до програми, хоч би він і не довіряв своїм здібностям.

Поодинокі гуртки відповідають за готування програми на кожний вечір у тижні. Так гуртки можуть приготуватися до ватри наперед.

Таборова ватра - це найщасливіші хвилини таборування. Співи, декламації і малі сценічні ігри складають програму

Таборова ватра – це найщасливіші хвилини таборування. Співи, декламації і малі сценічні ігри складають програму


Купання і плавання. В таборі купіль – це одна з твоїх утіх і один з твоїх обов’язків. Утіха – бо купатися приємно, а обов’язок, бо жоден хлопець не може вважати себе справжнім пластуном, поки не вміє плавати і рятувати життя у воді. Але купіль має і свої небезпеки, що на них кожний пластун мусить бути приготований.

По-перше – небезпека корчів. Якщо купаєшся раніш, як півтори години після їди, поки пожива стравлена, легко можеш дістати корчі. Корчі зігнуть тебе в жахливих болях у дві погибелі так, що ти не можеш рухати ні руками, ні ногами, і ти потопаєш. Так можеш утопитися, і це – тільки твоя вина.

Коли йдемо купатися, мусимо завжди поставити купелеву сторожу – двох добрих плавців, що самі не купаються, але, роздягнені, готові в кожну хвилину скочити в воду й допомогти купальникові в біді. Сторожі не можна купатися, поки всі інші не вийдуть з води. Рятувальна линва теж мусить бути на витягнуту руку.

Багато хлопців тратить щоліта життя через нерозум, бо, купаючись, не думає про ті справи. Купатися можна дозволити тільки в безпечних місцях і під суворим наглядом.

На купання в таборі треба звернути дуже пильну увагу, щоб неплавці не лізли в небезпечну воду.

Треба точно дотримуватися таких приписів:

  1. Пластун може купатися тільки під особистим наглядом чергового старшини або призначеної ним для цієї мети відповідальної старшої особи. Передовсім треба дослідити, чи місце безпечне та зробити все потрібне для цього, включаючи приготування рятівничої линви.
  2. Визначити сторожу з двох добрих плавців, по змозі вишколених плавців і рятівників життя; вони – роздягнені, на човні чи, відповідно до обставин, на березі – мусять бути готові кожної хвилини допомогти хлопцеві в потребі. Вони не сміють самі купатися, поки всі інші не залишать води.

Організація Скаутів Америки вживає так зв. “системи двох”. Пластунів ділять на пари. Кожний з обидвох хлопців є приблизно однаково добрим плавцем. У воді кожний хлопець відповідальний за безпечність другого з його пари. Черговий старшина наглядає над цілою групою.

Порушення чужої власности. Подбай про дозвіл від власника землі, поки вступиш на неї. Без дозволу не маєш права зійти де-небудь з дороги, але кожний власник дасть тобі такий дозвіл, коли прийдеш до нього і скажеш, хто ти такий і що хочеш робити.

Коли йдеш їхніми полями, пам’ятай передусім, щоб:

  1. залишити всі ворота так, як ти їх застав,
  2. якнайменше турбувати звірят і дичину,
  3. не нищити тинів, збіжжя чи дерев.

Паливо, що його потребуєш, не смієш брати без попереднього дозволу. Ні в якому випадку не витягай з живоплоту сушняк, що ним залатали дірку.

Лінюхи в таборі. В таборі – багато простору. Але там немає місця для однієї породи людей, а саме для хлопця, що не хоче прикласти рук до багатьох дрібних завдань, що їх треба виконати. Тут немає місця для лінивців і нарікалів – ба, для них немає місця взагалі в пласті, а в таборі і поготів.

Кожний хлопчина мусить допомагати, і то допомагати охоче, щоб зробити табір вигідним для всіх. Так зростає дух побратимства.

Порядок. Таборище повинно бути завжди чисте й охайне, не тільки (як я уже казав) з уваги на мухи, але й тому, що пластун повинен бути завжди охайний, де б він не був. Якщо ти неохайний в таборі, завжди будеш тільки жовтодзюбом і ніколи не буде з тебе справжнього пластуна.

Віником дуже легко підтримувати чистоту в таборі; його можеш зробити, тісно обв’язавши кілька гілок берези довкола держака.

Пластун дбає теж про порядок у своєму шатрі, ліжку чи кімнаті. Його можуть раптово викликати на тривогу або може трапитися інша несподіванка, і якщо він не знає докладно, де його речі, то буде довго вовтузитися, особливо коли його викличуть серед ночі.

Отож, лягаючи спати, навіть удома, звикай складати свій одяг і так його примістити, щоб ти міг знайти його відразу напотемки і швидко одягтися.

Відчищення місця після відбуття табору. Ніколи не забувай, що вигляд місця, де відбуто табір, свідчить про те, чи його вживав порядний гурток або курінь, чи ні. Жодні сяк-так годящі пластуни не залишають забрудненого таборища. Вони заметуть і закопають чи спалять кожний залишок сміття. Селяни не мусять тоді самі чистити поля по вашім від’їзді, і тому вони охочіше дозволять вам знову його вживати.

Залишити по собі засмічене й неупорядковане місце таборування – це велика ганьба для куреня, гуртка чи й самітного таборовика.

Пам’ятай, що згортаючи табір, ти маєш залишити тільки дві речі:

  1. Ніщо.
  2. Подяку власникові поля.

Заплата. Друга справа, про яку треба пам’ятати, така: коли ти користувався полем селянина, йому належить винагорода за те. Якщо не платиш грішми, можеш це зробити іншим чином: виконай якусь корисну для нього працю. Можеш направити йому тин чи ворота, виполоти бур’ян тощо.

Ти повинен завжди робити добрі вчинки селянинові й людям, що живуть близько табору, щоб вони були раді з твого перебування в їх околиці.

ГУРТКОВІ ВПРАВИ В ТАБІРНИЦТВІ

Найкраща вправа в таборуванні – таборувати, коли тільки можливо: поодинокі ночі, вкінці тижня і довші табори.

Коли йдеш у табір з куренем, не забувай, що дуже важлива річ – мати кілька “постійних наказів”, що їх можна в разі потреби час від часу доповнювати. Гуртковий провідник відповідальний за те, що його пластуни їх точно виконують.

Охоплюючи денний порядок, такі накази приписують, щоб кожний гурток таборував окремо від інших; вони теж доручають влаштовувати змагання щодо чистоти й порядку в шатрах і довкола них.

Шатра кожного гуртка звичайно приміщені разом, досить далеко від шатер другого гуртка, але не далі, як на віддаль голосу від шатра виховника, що звичайно збудоване посередині.