Як правильно носити сучасне зимове взуття ЗСУ? 18 правил, які повинен знати кожен військовий!

Надходить багато інформації, що військові не знають, як правильно носити сучасне мембранне зимове взуття, яке їм видають на складах військових частин. Причому, це стосується не тільки рядового складу, а й командного. Перші неприємні відгуки стали надходити в період проведення військового параду в 2015 році, коли командири за три дні до самого параду взули бійців і муштрували їх по кілька годин на день в НЕ разношенім взутті і без спеціальних шкарпеток. Як наслідок, потертості і мозолі. З настанням холодів почали надходити скарги на те, що взуття холодне, парке і т.п., при тому, що військові не дотримуються ряду важливих правил носіння такого взуття.

Повний огляд черевик можна переглянути за посиланням, а нижче залишаю правила носіння зимових мембранних черевик ЗСУ ТМ Талан і будь-якого іншого зимового взуття з мембраною:

  1. Взуття має бути на розмір більшим від фактичного розміру ноги.
  2. Під час пересування використовуються водопоглаинаючі устілки, які йдуть в комплекті. Після заміни устілки обов’язково сушаться.
  3. У статиці (непересування) більш ніж 15 хвилин використовуються устілки зі штучним хутром (друга пара устілок), які йдуть в комплекті. Після заміни устілки обов’язково сушаться.
  4. Будь-які устілки слід сушити при кожному зручному випадку.
  5. Взуття провітрюється без устілок при кожному зручному випадку. На тривалому відпочинку – просушується, якщо є можливість.
  6. Шкарпетки повинні бути зимовими трекінгові з довгим паголенком. Якщо немає штатних трекінгових шкарпеток ЗСУ, рекомендую вітчизняну ТМ «Трекінг» з бюджетною лінійкою трекінгових шкарпеток. Борт шкарпеток повинен на 3 см і більше виступати над берцями чобіт. Чим довша шкарпетка, тим крашче. При цьому, шкарпетки повинні вдягатися завжди поверх термобілизни.
  7. Для більш інтенсивного виведення вологи від стоп при тривалому активному пересуванні або в приміщенні, манжету борту шкарпеток можна натягувати на берці, вивертаючи навиворіт.
  8. При екстремально сильному морозі, якщо дозволяє об’єм взуття, довгі шкарпетки можна натягнути другим шаром на ступню, вивертаючи навиворіт. Таким чином досягається ефект подвійних шкарпеток. Найбільш практично цей спосіб використовувати в пасивній діяльності.
  9. Додатково можна вдягати тонкі термошкарпетки під трекінгові зимові, щоб нога в будь-якій обстановці залишалася сухою.
  10. Одягати взуття необхідно тільки в сухих і чистих шкарпетках, бажано прогрітих до кімнатної температури.
  11. На складних маршрутах і при пересуванні з вантажем шнурівку щільно зашнуровують. Таким чином щільно фіксується голіностоп.
  12. На простих маршрутах, при повсякденній діяльності та відпочинку шнурівку можна послаблювати. У такому положенні циркуляція кровопостачання нижньої кінцівки не порушується. Якщо в приміщенні жарко, дивись пункт 7.
  13. Для ефективної роботи мембрани чобіт їх слід утримувати в чистоті.
  14. Для довговічності шкіри чобіт потрібно очищати від бруду, періодично змащувати кремом і раз на два тижні наносити гідрофобну рідину, яка йде в комплекті.
  15. Штанини брюк повинні носитися поверх чобіт, а не заправлятися всередину. Тим самим не порушується кровопостачання нижніх кінцівок. Штанини або манжети, стягнуті внизу, додатково не дозволяють холодному повітрю і снігу потрапляти всередину через верх взуття.
  16. Якщо з якої-небудь причини перед одяганням черевиків всередині виявиться вода, а можливостей висушити взуття немає, завдяки мембрані, сушити взуття на сильному морозі можна за допомогою активної діяльності, до повного виведення вологи назовні через мембрану. При цьому шкарпетки під час взування повинні бути сухими, а вода або сніг попередньо витрусити зсередини чобіт.
  17. Сушити взуття можна як на повітрі (сушарці) і біля обігрівального обладнання, так і біля багаття на безпечній відстані. Виробник мембрани заявляє, що швидше за оплавиться кордура і шкіра, ніж зіпсується мембрана.
  18. Найтриваліший час комфортного перебування у взутті досягається за допомогою утеплення всього організму, вживання гарячих напоїв і калорійної їжі. Алкоголь виключається, так як він розширює судини, що, в кінцевому підсумку, призводить до переохолодження всього організму і ніг зокрема.

Якщо знехтувати хоча б одним з 18 правил, не буде можливості досягти оптимального комфорту ніг в польових умовах, тому, перед тим як скаржитися на взуття, потрібно, перш за все, проаналізувати свої дії щодо досягнення результату, адже за своє здоров’я кожен військовослужбовець несе індивідуальну відповідальність і перекладати її на виробників не коректно і не професійно.

© Игорь Молодан