Будь громадянином

Кожний пластун повинен бути добрим громадянином своєї батьківщини й усього світу.

Для того ти вже хлопцем мусиш починати дивитися на всіх інших хлопців як на своїх друзів: пам’ятай, що всі ви, багаті чи бідні, з міста чи села, — повинні стояти пліч-о-пліч за свою батьківщину. Якщо ви розрізнені між собою, ви шкодите своїй батьківщині. Мусите усунути всі суперечки між собою.

Якщо гордуєш іншими хлопцями тому, що вони походять з біднішого дому, як ти, тоді ти – сноб. Якщо ти ненавидиш інших хлопців тому, що вони народились багатшими, як ти, тоді ти — нерозумний.

Кожний з нас мусить зайняти своє місце на світі так, як його застав, і мусить зробити на тому місці все, що в його силах, та мусить співпрацювати з іншими навколо себе.

Ми дуже подібні до цеглинок у мурі: кожний з нас має своє місце, хоч, може, воно видається малим у такому великому мурі. Але як тільки одна цеглина розкришиться чи впаде з свого місця, на долю інших починає припадати неспівмірний тягар, з’являються щілини, і вся стіна розхитується.

Слони з Бірми можуть дати лекцію всім народам землі. Співпрацюючи, вони можуть підняти найважчий тягар

Слони з Бірми можуть дати лекцію всім народам землі. Співпрацюючи, вони можуть підняти найважчий тягар

Не будь надто боязкий, щоб іти вперед. Коли ж вступиш на цей шлях, будеш мати розчарувань без міри.

Працюй для добра своєї батьківщини чи підприємства, що ним ти зайнятий, і переконаєшся, що роблячи це, ти осягнеш всяку мету і кожний успіх, що їх собі бажаєш.

Готуйся, ставлячись уважно до предметів, що їх учать тебе в школі – не для того, щоб вони тобі, може, подобались, – але тому, що вдосконалюватися – це твій обов’язок перед батьківщиною. Так берись до математики, історії і навчання мов, і робитимеш успіхи.

Не думай про себе, але думай про свою батьківщину й про те добро, що його має давати саме твоя праця іншим людям.

А коли виростеш…

Опісля, коли виростеш, дістанеш виборче право і братимеш участь у правлінні своєю батьківщиною.

І не один з вас буде схильний автоматично належати до тієї політичної партії, до якої належить твій батько чи приятель. Я на твоєму місці ні в якому разі не зробив би так. Я вислухав би кожну партію, що вона хоче сказати. Бо коли слухаєш, що говорить тільки одна партія, то напевно будеш думати, що лиш вона добра, а всі інші погані. А коли послухаєш, що говорить інша партія, то можеш подумати врешті, що ця добра, а перша ні.

Річ у тому, щоб вислухати всі партії, а не датись перемовити тільки одній з них. Будь мужем, займи якесь власне становище і сам виріши, котра з них, на твою думку, найкраща для всієї батьківщини – а не для якоїсь малої, тільки місцевої справи — і тоді голосуй за цю партію, поки йде правильним шляхом, тобто поки працює для добра батьківщини.

Деякі нові політики обманюють багатьох людей якимись новими ідеями. Ніколи не вір в ідею якоїсь людини, поки не розглянеш її всебічно. Крайні ідеї рідко бувають дуже добрі; шукаючи їх в історії, переконаєшся, що вже колись їх випробувано і що не завжди виявилися вони добрими.

Щоб збудувати батьківщину для тебе, твої предки важко працювали, важко боролись і важко вмирали. Не допустись до того, щоб вони дивились з неба вниз на тебе, як ти волочишся з руками в кишенях і нічого не робиш для того, щоб батьківщину гідно підтримувати.

Отож кожний на своє місце! Кожний грай свою гру!

Приятель всього світу.

Пам’ятай теж, що пластун — не тільки приятель своїх найближчих, але теж — “приятель всього світу”. Приятелі не поборюють один одного. Якщо складемо приязнь з сусідами в чужих краях по той бік моря, і вони матимуть цю приязнь до нас, ми не захочемо одні одних поборювати. І це найкращий спосіб, як запобігти майбутнім війнам і забезпечити сталий мир.

Одна з причин, що призводить до воєн, та, що люди з різних країн дуже мало знають особисто одні одних, а їх уряди кажуть їм, що єдиноправильне – воювати. Отож вони й воюють, а потім про це страшенно шкодують.

Якби вони були добрими друзями під час миру, то краще розуміли б одні одних, і ніколи не дійшло б поміж ними до сутички.

Тепер, завдяки новітній комунікації, літакам і радіо, подорожувати стало багато легше, віддалі стали багато менші, і народи різних країн мають кращу нагоду ближче пізнавати одні одних.

Пластовий рух - це світове братство. Деколи, на Джемборі, можеш мати нагоду стрінутись з пластунами різних націй

Пластовий рух – це світове братство. Деколи, на Джемборі, можеш мати нагоду стрінутись з пластунами різних націй

Далі, між націями поширився пластовий рух для хлопців і дівчат. Як пластуни ми можемо відвідати майже п’ятдесят різних країн у світі і в кожній з них ми можемо знайти братів-пластунів, які діють згідно з таким же Пластовим Законом і Присягою і виконують таку ж пластову працю, як і ми. Вже тисячі пластунів різних націй подорожують іншими країнами і регулярно відвідують одні одних. Вони радіють з того, що пізнають чужі краї і, що ще важливіше, пізнають одні одних як приятелів, а не лише як “чужинців”.

Світове братерство пластунів

Як пластун ти стаєш членом великої армії хлопців багатьох національностей і матимеш приятелів у всіх частинах світу.

Це братерство пластунів у дечому буде подібне до братерства хрестоносців. Пластуни з усіх частин світу – це амбасадори доброї волі, що нав’язують дружні зв’язки та ламають перегороди рас, віровизнань і класів. Це справді величезний хрестоносний похід! Я раджу тобі спричинятись до того з усіх своїх сил, бо ти швидко станеш мужем і, коли постануть суперечки поміж націями, на тебе впаде тягар відповідальності.

Війни навчили нас, що завжди доходить до жорстокого протистояння, коли одна нація прагне накинути свою власну волю іншій. Ряд пластових світових Джемборі й інших зібрань пластунів з багатьох країн навчив нас, що прихильність і єдність постають тоді, коли дотримуємося обопільної розуміння і взаємності. Ці Джемборі показали, які сильні вузли Пластового Закону поміж хлопцями всіх націй. Ми можемо разом таборувати, разом іти в мандрівку і всі разом втішатися радощами життя під голим небом, і таким чином скріплювати ланки дружби.

Якщо ж ми приятелі, ми не захочемо сперечатися і, плекаючи цю дружбу так, як вона була сцементована на наших великих Джемборі, ми готуємо шлях для вирішування міжнародних питань дискусіями мирного характеру. Це матиме життєвий і далекосяжний вплив на справу миру в усьому світі. Тому з посвятою всіх наших сил робім усе можливе, щоб нав’язати вузли приязні поміж пластунами всіх націй та допомогти розквітати мирові й щастю у світі та добрій волі поміж людьми.

Наш Пластовий Закон і Присяга, якщо їх справді запровадити в життя, усунуть усі причини воєн і суперечок поміж народами.

Роби те, що тобі належить

Тому й усі робім те, що є нашим обов’язком. Ті, що вже тепер пластуни, хай вирішать стати ще кращими пластунами не тільки в лісівництві та табірництві, але й у тому, щоб дотримуватися Закону й виконувати його. А коли ти ще не пластун, ходи з нами й приєднайся до цього щасливого братерства. Гряде велика доба, і ми потребуватимемо тебе!

Закінчення

Сподіваюся, що мені пощастило в цій книжці показати вам дещо з тієї принади, що її для всіх нас має пластування.

Я хочу, щоб ви відчули, що справжніми пластунами ви є тільки в пущі, де ви спроможні самі собі давати раду, а не тільки в курені під дбайливим доглядом гурткового і виховника.

Я знаю, що ви хочете бути на висоті свого завдання і самі робите своє діло; що ці давні дослідники й прикордонники відгукуються на пригодницький дух у вас; що, не зважаючи на всі модерні винаходи, ви хочете вийти власними силами, самі дбаючи за себе, втішаючись волею під голим небом.

Я саме намагався підказати вам, яким чином це все зробити і як допомогти вам стати справжніми мужами.

Пластування – це гарна гра, якщо взятися до неї з завзяттям та підійти правильно, з справжнім захопленням. Як і при інших іграх, ми побачимо, що також і від цієї гри зміцніють наші тіло, розум і дух. Але пам’ятайте: ця гра добра під голим небом, отож, як тільки матимете нагоду, виходьте на вільне повітря, і хай ЩАСТЯ і ДОБРЕ ТАБОРУВАННЯ йдуть з вами!