Підготовляємося до плавання

(Перше знайомство з водою).

Перш усього у навчанні плавання треба уважати, щоб знайомство з водою відбувалося поступово. Для засвоєння рухів до плавання треба виконувати теж вправи на суші, але ті, які нагадують рухи у воді. Вправи для освоєння з водою мають найважніше значення для навчання плавби. Щоб початківець певніше почувався, його спершу навчають виконувати у воді найпростіші рухи. Це треба робити на місці, де рівень води по пояс або по груди з опорою ніг на дно й без неї. Для того радимо виконувати такі вправи: Трохи походіть у воді по дні з перемінною швидкістю, переходячи на біг, з підгрібаючими рухами рук, по черзі розслаблюючи й напружуючи м’язи. Потім станьте обличчям до берега, зробіть вдих через уста. Зігнувши ноги в колінах і присідаючи, пірніть на 2-4 секунди. Випростувавшись не витирайте обличчя руками (рис. 1.) Повторіть ту вправу 4-6 разів.

Вдихніть якнайбільше повітря в груди. Пірніть з головою, сильно зігніть ноги й, обхопивши коліна руками, притисніть їх до грудей. Підборіддя теж притисніть до грудей, щоб голова була якнайближче колін. Через 3-4 секунди ваше тіло спливе на поверхню й буде спокійно, без будь-яких рухів плавати, наче “поплавок”. Після цього станьте на дно (рис. 2.) Вправу виконайте 3-4 рази.

Вправляючи заходи, щоб плавати, як “поплавок” — розтягніться, розкривши руки й ноги в дві сторони (м’язи тіла й кінцівок — від- пружені) й чекайте, поки вода не виштовхне тіло на поверхню (рис. 3.) Цю вправу виконайте 3-4 рази.

Підготовляємося до плавання

Наведені вище вправи занурення у воду треба робити, затримуючи дихання. Кажугь, що “хто не вміє дихати — той не вміє плавати”. Тому засвоєнню того навику присвятіть максимум уваги.

Спочатку «виконуйте вправи на суші. Покладіть на долоню шматок паперу, листок, травичку і, видихуючи повітря тонким струменем, здуйте предмет з долоні, піднятої до обличчя. Потім вправу виконуйте у воді — стоячи на місці, підборіддя біля поверхні води, руки впираючи в коліна, а устами дміть на воду, як на гарячий чай (рис. 4.) Так само виконайте видих через рот у воду (рис. 5.) Видих повинен бути безперервний і довготривалий (приблизно тричі довший від вдиху).

Усі ці вправи треба виконувати продовж 6-7 днів. Якщо початківець тримається на воді и навчився дихати, можна перейти до складнішого елементу плавання, яким є ховзання на воді.

Зайдіть у воду по груди. Станьте обличчям до берега, витягніть руки вгору й з’єднайте руки разом так, щоб долоні були звернуті вперед. Трішки присядьте й нахиліть тіло вперед (підборіддя торкається поверхні води). Зробіть глибокий вдих через рот, після чого нахиліть обличчя в воду й, сильно відштовхнувшись від дна, прямуйте до берега, витягнувши руки й ноги: в горизонтальному положенні, на грудях (рис. 6.), на спині, повертаючись з грудей на бік і на спину. Можна взяти початкуючого плавака за кінчики пальців і наче “протягти” по воді (рис. 7.), або сильно відштовхнути вперед, взявши за стопи ззаду. Спочатку цю вправу треба виконувати із затримкою дихання після видиху. Потім пробувати дихання: під час “ховзання” треба підвести обличчя з води, швидко вдихнути над поверхнею води й ЗНОВУ занурити обличчя у воду.

Увага! Ніколи, коли ви вчите когось плавати, не кидайте його несподівано у воду, зокрема дітей. Така “метода” часто доводить до того, що в дітей залишається психічна травма на все життя — боязнь води!