Пластовий хід

Подбай про ноги і взуття. Найважливіше “знаряддя” у мандрівника — це його власні ноги: Найкращий мандрівник-пішоход нічого не вдіє, коли це знаряддя в нього не в порядку.

Тож поки підеш хоч би й на одноденну мандрівку, подбай завчасу про їхній добрий стан: помий їх та пообтинай нігті, стинаючи рівно (не заокруглено).

Дивись, в якому стані Твоє взуття. Чи не пірветься в дорозі, чи не тісні Твої черевики або чи не натискають ноги. Підошва повинна бути досить груба й гнучка. Не вибирайся на мандрівку в кімнатних, тонких, ані в нових, незаходжених черевиках. Вони напевно не видержать ходу або натруть Тобі ноги.

Найкращі шкарпетки — вовняні. Дивись, щоб були цілі та приставали до ноги. Перед мандрівкою добре намастити стопи несоленим жиром (товщем). Це забезпечує перед творенням пухирів. В час довгої мандрівки треба кожного ранку ноги свіжо намастити.

Піхурі на ногах

Гуцульська хода. А тепер в дорогу! Відразу пізнати, який з Тебе мандрівник. Коли Ти досвідчений пішоходець, то підеш поволі легким, вільним і досить довгим кроком. Без утоми пройдеш так довший час. Ось так ходять по карпатських полонинах наші гуцульські легіні. Хода їх рівна й легка, здається — пливуть по заквітчаних полонинах. Недосвідчений юнак, що почне свій хід дрібним, гострим кроком, залишиться незабаром далеко позаду.

П’ять кілометрів, або 3 1/3 милі на годину, це саме добра пересічна швидкість пластового ходу. Коли Ти поспішаєш, то найкраще, бігти “пластовим бігом”.

Приблизно що пів години (відпічни не довше як п’ять хвилин. Найкраще покластись (але не на холодну, вогку землю, особливо коли Ти впрів) так, щоб ноги були вище тіла і в розкроді (стопи дальше одна від одної).

Пити чи не пити. Справжні мандрівники-пішоходи ніколи не їдять солодощів ідучи. Це викликує спрагу. Теж недобре пити зчаста воду з польової пляшки: ще більше пити захочеться. А коли мова про пиття води, то не пий ніколи води з криниці чи джерельця, доки не впевнишся, що вона пригожа для пиття й нешкідлива для здоров’я. Про це скажуть Тобі близькі мешканці, якщо Ти не надто далеко від осель. Непевну воду треба завжди прочистити хемічним засобом, вбиваючи заразливі мікроби, або заварити на вогні так, щоб прокипіла не менше п’яти хвилин. В аптеці можна дістати таблетки, яких уживають для очищування води.