Плекання здоров’я

Ніякої не буде з нас користи для Пласту, коли ми не будемо здорові. Не тільки для Пласту, але й для нас самих не буде ніякої користи ні з нас, ні з нашого життя. Нездорова людина постійно займається своєю недугою, їй нема радости з життя, вона завжди огірчена, невдо- волена. Нам, пластунам, треба хотіти- й уміти бути здоровими, нам треба навчитися розумно плекати своє здоров’я. Розумно, бо бувають люди, які знову ні про що інше не думають, нічим іншим не займаються, лише страхом про своє здоров’я. Це теж хворі люди. Кожне перебільшення це до деякої міри хвороба. Щось інше знати й дотримуватись найважливіших основ гігієни; це об’ємиста наука, але дещо з неї, може, знайоме, добре пригадати, щоб потім не було запізно й щоб ми не потерпіли шкоди, якої пізніше не вдасться вже вповні направити. Наслідки негігієнічного життя бувають дуже дошкульні для людини й для загалу. Здорова людина має в собі завжди багато енергії для поборювання різних життєвих труднощів, має багато захоплення життям, охоту до діяльносте. Нерухливі, повільні, ліниві, безідейні люди, несхильні веселитися, гратися, це здебільша нездорові, а то й виразно хворі люди. їм ледве вистачає сил для виконування необхідних життєвих чинностей, але нема їх на жертвування іншим трохи своїх сил або на виконання якогось труду “так собі”, хоч би для розваги, для “спорту”. Правда, і таке буває, що хтось слабосильний жертвенно уділяє свою силу іншим на користь. Така людина, одначе, через слабе здоров’я скоро вичерпується, не на довго вистане цієї сили в неї.

Ми всі повинні плекати своє цінне здоров’я, щоб якнайдовше використати свій талант, свої здібності для добра загалу. Силу тіла треба плекати, розвивати, щоб не зменшувалася, а росла разом з людиною. Здоров’я є передумовою для нашої діяльности в Пласті. Ось тут деякі основні правила гігієни, про які не вільно нам забувати:

  • Не пересипляймо найгарніших і найздоровіших ранішніх годин дня.
  • Коли встанемо з ліжка, виганяймо останки оспалости руханкою.
  • Вичісуймо волосся чистим гребенем і щіткою.
  • Миймося холодною водою без поспіху, дбайливо, чисто, окремо руки милом, окремо чистою водою обличчя й шию. Тверда (неварена) вода шкодить волоссю.
  • Миймо чистою щіткою зуби вранці й перед сном.
  • Робім усе впродовж дня з добрим розрахунком часу, без зайвого поспіху, спокійно. Поспіх і неспокій висилюють нерви.
  • Їжмо в окреслених годинах без поспіху і в доброму, веселому настрої.
  • Їжмо частіше, зате небагато.

ДОГОДЖУЙМО БІЛЬШЕ ЗДОРОВ’Ю, НІЖ СМАКОВІ

Пам’ятаймо, що чим вибагливіші страви, тим вони менше здорові, а то й шкідливі, а чим ближчі до природи, тим здоровіші. За книжкою: «Ella Thea Smith Exploring Biology» подаємо вказівки щодо щоденної їжі:

  1. Щонайменше 1/2 літри молока денно;
  2. денно 2 помаранчі або грейпфрут, або 2 яблука, або 2 помідори чи сік з них (це по змозі перед сніданням чи обідом);
  3. щодня, крім картоплі, дві різні городини, по змозі сирі, а одна з них листкова (морква і салата);
  4. денно одне яйце або щонайменше 3-4 яєць на тиждень;
  5. до кожної їжі грубозернистий, разовий сільський хліб або мучна страва (цілозерниста, наприклад: каша, вівсяні платки і т. п.);
  6. раз на деніь кусень м’яса, або риба, або сир, або фасоля чи горох; 8 цукор (сирий, меляса) кращий, ніж інші солодощі, до смаку (небагато).

Загалом гігієністи захвалюють ось такі речі: молоко (якщо справжня кава, то хіба з молоком, краще обходитися без кави), відвари зел, мед, пшеничні прозябці, рижові платки, разова мука пшенична й житня, разовий хліб, масло, варення (мармеляда) з різних ягід і овочів, яблука, виноград, банани, грушки, гриби, негладжений риж, йогурт чи кисле молоко, коров’ячий сир, печінка, мозок.

Їжмо з апетитом і не захланно, але й не марудно, достатню кількість, але не до переситу. Жуймо добре.

При їжі не читаймо й не працюймо умово, не дратуймо себе нічим, гомонім легко й весело, не говорім про негарні речі.

Не збриджуймо себе до їжі пригляданням, нюханням і т. п. Якщо страва погано приладжена, краще її не їсти.

Дбаймо при їжі про апетитність, тобто чистий стіл, чисту посуду, чисте й гарне накриття, чисті руки. Не берім у руки й не кладім на стіл нечистих предметів (клунків, книжок, грошей, листів тощо).

Під час їжі, замість води, пиймо радше овочеві соки, але не надто холодні. Також не перестуджуймо шлунка дуже холодними стравами.

Не менше години-двох по їжі не купаймось, ні не робім проруху чи тяжкої праці. Це відтягає кров до працюючих членів тіла, тому утруднює травлення.

Дбаймо про здоровий шлунок і кишки та про їх правильні чинності. При будь-яких болях у шлунку чи кишках найкраще стриматись від тяжкостравної їжі хоч на 3-4 години і пити теплі течі. Потім повернутись до звичайної їжі. Але якби болі, не зважаючи на дієту, не поступались, тоді треба обов’язково вдатися до лікаря, щоб не допустити до тяжких захворінь або, при існуючій недузі, скористатися з його негайної допомоги.

Не виконуймо без конечної потреби надто довго того самого зайняття (наприклад: читання, забави, науки). Поділім собі чинності й уложім собі їх по змозі різнорідно. Зате кожне зайняття виконуймо енергійно, без зайвого гайнування часу.

Щодня подбаймо за рух на свіжому повітрі, не зважаючи, чи дощ, чи погода, по змозі, але в міру на сонці. Літньою порою призвичаюймо наше тіло ступнево до жаркого сонця. Але в кожному випадку, довше перебуваючи під його діянням, мусимо покрити голову білою хустиною, капелюхом чи іншим накриттям.

Змиваймося або купаймося часто цілі, головно ноги. Змиваймо ноги в міру потреби теплою водою, а якщо вони пріють, то з додатком дезинфекційного засобу.

Голову змиваймо що два тижні теплою водою з милом і споліскуймо старанно чистою водою.

Не пиймо алькогольних напитків і не вживаймо ніколи тютюну в жадній формі. Хто переконував би нас про якусь користь з пиття алькоголю чи курення тютюну, то скажім йому, що про ці ніби користі з нерозумних налогів мудрі люди вже перестали розмовляти.

Без уваги на безсумнівну шкідливість вживання всяких наркотиків, пластуни спостерігають довкола себе багато людей, що попали у неволю різних налогів. Переважно ці люди хотіли б потім позбутися свого налогу курення чи пиття, та нема в них стільки сили, щоб це зробити. Тож, передбачаючи наслідки з причин, пластуни не думають наражувати себе на подібну долю. Вони ж бо хочуть плекати силу “і тіла, і духа”, як сказано в обі- ті. Яка ж користь із сили, що в неволі?

Усім відомо, що навіть чай і чорна кава та інші напитки, що мають у своєму складі т. зв. “нешкідливі” наркотики, уживані надміру, погано впливають на здоров’я людини.

Про недуги не говорім без конечної потреби, хіба що хочемо помогти комусь прийти до здоров’я доброю порадою. Зате думаймо й говорім про здоров’я, про те, що йому служить, і берім собі приклад зі здорових, спокійних і розумних людей. Приглядаймося залюбки сильним, здоровим і гарним речам, перебуваючи серед природи: горам, скелям, велетням деревам, рікам, потокам, водоспадам тощо.

Шукаймо завжди цікавого і вартісного товариства. Не даймо ніколи підмовляти себе до пустих, безмістових, виснажливих, нездорових або некультурних розваг. Не наїдаймося перед сном. Засипляймо непізно з погідними, спокійними думками.