Рани

Що Тобі відомо про рани і що Ти зробиш, коли прийдеться Тобі допомогти комусь пораненому?

Рана це пошкодження шкіри, а також і тіла. Кожна рана, чи мала, чи велика, творить отвір, крізь який можуть дістатися до крови бактерії і спричинити поважне захвормшя. Тому буду звертати особливу увагу на чистоту рук і старанно помию їх водою та милом. При поважніших ранах може прийти до завеликої втрати крови, що може бути теж небезпечне, а то й смертельне.

Рани найкраще не доторкати руками. Коли вона занечищена, тоді промию її перевареною або іншим способом стерилізованою водою і милом за допомогою кусника чистої вати або гази.

В кожному випадку треба рану здезинфікувати проти бактерійним плином або порошком, яких є доволі у кожній аптеці. Такий дезинфекційний засіб повинен бути завжди в домашній чи гуртковій аптеці напоготові.

Коли б рана кривавила, піднесу пошкоджену руку чи ногу так, щоб зменшити кровотечу, або, стискаючи пальцями, буду старатися припинити доплив крови до зраненого місця.

Стерильну опаску, яка також повинна бути завжди під рукою вдома, а тимбільше на маидрівці, приложу так, щоб пальцями не доторкати здезинфікованого кусника гази, що прикріплена до неї. Коли немає стерильної опаски, приложу кусок чистої, свіжо випраної гази або полотна, які можна здезинфікувати, гладячи гарячим залізком або підсмалюючи запаленим сірником.

Бандаж наложу поверх стерильної опаски, щоб унеможливити її пересунення з рани і прикріпити опаску щільно на цілій її поверхні. Бандаж може бути зроблений окремо для цілі, якій служить, або можна вжити кусок чистого полотна, хустинку тощо. Бандаж ніколи не повинен доторкати рани.

З ранами глибокими, пробитими тонкими предметами, де бактерії могли дістатися глибоко в тіло, або які дуже кривавлять, або також із ранами в небезпечних місцях тіла, напр., на лиці або на грудях, звернуся якнайскоріше до найближчого лікаря або фахового санітара.