Щоденний прорух і спорт

Досі ми говорили про основні правила гігієни, тобто про необхідні пригожі умови для природного розвитку тіла й ума та для збереження здоров’я молодої людини. Але впродовж нашого пластування нам, пластунам, треба ще розумно наше здоров’я плекати, розвивати, посилювати розбудову цілого нашого організму відповідно до наших природних даних та до нашого віку. Це ми робимо без великого труду, а навпаки, з приємністю, при допомозі щоденного проруху і вправляючи різні гри та спорти.

Прорух і спорт особливо важливі для нас тепер, коли вигідні умови життя розлінивлюють нас, бо дають якнайменше нагод до руху. Автобус та авто завезуть нас у кожне потрібне нам місце, і ходити доводиться недалеко. У школі перебуваємо, сидячи довгі години, вдома сидимо у м’яких сзотелях, а різні більш чи менш автоматичні улаштування великою мірою виручають нас у фізичній праці і потрібному русі.

Електричні елеватори, а то й рухомі сходи виносять нас на кожний поверх, а навіть до кіна можемо в’їхати автом і, не виходячи з нього, відсидіти цілу програму на м’якому сидженні. Усі ті винаходи, які приносить зі собою теперішній розвиток цивілізації, не сприяють розбудові нашого тіла, і якщо ми цього собі не усвідомимо, не “передбачимо наслідків з причин” і будемо ними користуватись аж до перебільшення, то виростемо на безпомічних, слабких тілом, нефоремних людей. Якби колись ми опинилися у тяжких життьових умовах, де всі ті вигоди були б недоступні, то взагалі невідомо, чи ми могли б перебути, а то й пережити такий вийнятковий час.

Щоб до цього не допустити, а навпаки, наш організм розбудувати і зробити його відпорним на труди й невигоди, кожний розумний юнак повинен ввести щоденний прорух у звичай як точку в загальному порядку дня.

Прорух це відповідний добір рухових вправ, які, виконувані згідно з приписом впродовж довшого часу, збільшують сили наших м’язів, суглобів і цілого організму і поправляють будову цілого тіла, надають йому елястичности та зручности. Прорухом можеш збільшити поємність грудної клітки, зміцнити серце й легені. Вправи проруху збільшують і працездатність людини, а також завдяки їм кращає наше самопочуття, ми стаємо більш життєрадісними й веселішими. Вони виробляють теж і силу нашої волі і так скріплюють наш характер.

Є багато родів проруху, які ведуть до тої самої цілі: виплекати здоровий дух у здоровому тілі. Основною і вихідною для всіх є т. зв. шведська метода проруху.

Уже від 12-го року життя Ти повинен жертвувати щоденно небагато, бо всього 15 хвилин часу, на прорух. Ці 15 хвилин повинні бути розділені поміж 5 основних груп вправ: ніг, рук, карку, кадовба і віддиху. Крім цього, хвилину треба призначити на обмивання цілого тіла водою.

Щоденний прорух виконуємо тільки в коротких спортових штанцях на вільному повітрі чи при відкритому вікні, або взимі в добре провітреній кімнаті, а згодом також при відкритому вікні.

Треба Тобі знати, що людина віддихає не тільки легенями, але також і порами (щілинками) у шкірі цілого тіла. Тому, вправляючи без одягу, Ти даєш до них доступ свіжому повітрю. Крім цього, Ти стаєш більш відпорним на зміни температури.

Вправляти треба спочатку не заскоро, але з часом, по одному чи двох роках вправ, можна скорість вправ збільшити так, щоб при кінці проруху наша шкіра була легко волога (не мокра) від поту. Після проруху змиваємо ціле тіло водою. Зразу не дуже холодною, щоб не простудитись, але зчасом можна її температуру обнизити і дійти до того, що не пошкодить Тобі натертись і снігом. Витираєш тіло до суха шорстким рушником, швидко одягаєшся і йдеш негайно до звичайних зайнять дня. Змивання холодною водою посилює доплив крови до шкіри, відсвіжує її і робить гладкою та елястичною. Крім цього, це засіб, щоб стати відпорним на простуду.

Щоденний прорух це підстава до інших більш досконалих родів гімнастичних вправ іншими методами, наприклад — на приладах, та до різних гор і спортів.

Маємо різні спортові гри (два вогні, відбиванка, бейзбол, пориванка, футбол, ручний і водний м’ячі, теніс і т. п.). Спорт поділяється на окрему групу легкої атлетики (скоки, біги, мет диском, стусан кулею і ін.), а далі дужамня, підношення тягарів, лещетарство, ковзарство, плавання, веслування, шерм (змагання шаблею чи шпагою), стріляння до цілі і т. п.

Деякі з них можемо вправляти тільки влітку, інші взимі, а деякі, як ось плавання — один з найздоровіших спортів — можемо вправляти ввесь рік, бо критих басейнів доволі.

Завдання спортових гор і спортів подібні до завдання проруху, але вони дають більше нагоди для вироблення сильної волі і завзяття у змаганні до перемоги.

Ми, пластуни, повинні змагати насамперед до того, щоб кожна гра, у якій нам доводиться брати участь, відбулася справді по-пластовому, мала прикмети справжньої чесної гри. У правильно веденій грі ми можемо виробляти в чесному змаганні всі пластові прикмети: сильно змагати до перемоги, до краси у стилю цілої гри обережно, але бистро використовувати пригожі хвилини, гідно прийняти поразку, по-лицарськи й благородно ставитись до переможеного, справедливо признавати успіх противника, хоч би це було в нашу некористь, зберігати рівновагу духа в критичних хвилинах, по-дружньому, ввічливо, весело ставитись до всіх змагунів, завжди бути доброї гадки й вірити в перемогу — це все якби вибране з нашого закону. Саме так виглядає справжня чесна гра.

Пластуни осуджують у грі кожну спробу обману противника, крутійство, неправду, грубу, брутальну поведінку, бо це не тільки протилежне пластовим законам, але й правилам кожного спорту і кожного спортового змагу.

У молодому віці Ти повинен пізнати різні спортові гри і спорти, щоб тоді, коли будеш переходити до старшого пластунства, Ти міг вибрати собі ділянку, яка Твоїм прикметам найбільше підходить, і, не занедбуючи загального тіловиховання, присвячувати їй особливу увагу.

При кожному спорті Ти мусиш слухатись порад досвідчених провідників, бо коли правильно і помірковано стосованими вправами Ти можеш свій організм розбудувати й надати йому великої сили й краси, то необачно перевтомлюючи серце й інші органи, можеш його зруйнувати. Тому порада й допомога того, хто має довголітній досвід, це для Тебе справа дуже великої ваги.

У кожному випадку пам’ятай, що для нас, пластунів, спорт не є якоюсь ціллю самою для себе, а засобом для осягнення нашої вищої мети, про що говорить наш обіт: “плекатиму силу і тіла, і духа, щоб нарід мій вольним, могутнім зростав”…

ЩО ТРЕБА РОБИТИ, ЩОБ РОЗВИНУТИ ПЛАСТОВІ ЗДІБНОСТІ?

а) Треба швидко й докладно помічати одночасно можливо велику кількість різних предметів і подій, щоб здобути в цьому велику вмілість.

б) Добачити і запам’ятати зв’язки поміченого предмету чи події з довкіллям і навчитися робити з того правильні висновки про те, що попередило подію чи наступає після неї.

в) Давати собі власними силами раду в різних умовах, не нарушуючи пластового розуміння добра й краси, яких пластун завжди обов’язаний дотримуватись.

г) Виконувати впевнено й розумно всі приписи пластового закону.

г) Дотримуватись основних правил гігієни і дбати про правильну розбудову цілого тіла.