Топографічні карти (мапи)

Якщо Ваш гурток вибирається в мандрівку, то перш за все треба вирішити, куди йти, що там хочете оглянути, яким теренам будете мандрувати, якою дорогою йти, якою вертатися та скільки на це треба часу.

Для цього необхідна добра польова карта, а Вам треба теж вміти її “читати”, тобто розуміти всі знаки, що на такій карті находяться, і взагалі привчатися нею користуватися. Це не така проста справа, як могло б здаватися. Існує окрема ділянка науки — картографія, і Вам треба ступнево впродовж юнацького пластування пізнавати те, що може пластунові в мандрівці пригодитися. До першої пластової проби мусиш пізнати:

  1. Які карти (мапи) надаються для вжитку на пластових мандрівках.
  2. Що таке поділка і як нею користуватися.
  3. Що означають різні знаки на польових картах.

Ти знаєш, що в незнайомому місті вживаємо мап того міста, де можна найти кожну вулицю, парк чи головні будинки. Газолінові (бензинові) станції роздають даром мапи, на яких докладно позначені всі роди доріг, віддалі поміж містами тощо. Але в кожній країні є ще інші, дуже докладні карти, на яких найдеш не тільки всі шляхи, міста, села, хутори, але й ріки, потоки, поля, багна, ліси, садки, а також зображені дуже докладно гори й долини. Такі мапи звуться топографічні, і вони найбільше надаються для нашого вжитку. Хто вміє їх добре “читати”, той може докладно описати, яким тереном буде мандрувати, так немов би вже там колись був. Це дуже важливе, бо ми, пластуни, йдемо в мандрівку звичайно у малозаселені околиці, і немає там кого питати про дорогу та інші деталі. Зрештою, це й не є нашим звичаєм. Ми даємо собі раду самі.

Топографічні мапи чи карти в кожній країні трохи різні. Тому, залежно від того, в якій країні живе чи радше хоче мандрувати Твій гурток, треба завчасу придбати таку мапу й основно познайомитися з нею.

Кожна мапа буде мати зазначену поділку, тобто означення, скільки разів віддалення, представлені на карті, менші від справжньої віддалі в терені. В Европі бувають такі поділки: 1:200 000, 1:100.000, 1:75 000 або й 1:25 000. Це означає, що один центиметр на карті уявляє собою, наприклад, сто тисяч таких пентаметрів, тобто 1 кілометр дійсної віддалі в терені і т. п.

У країнах, де міряють віддалі цалями (інчами), ярдами, милями тощо, вживають поділки 1:50 000, 1:62 500 і ін. У другому випадку (1:62 500) один цаль буде уявляти собою приблизно одну милю, бо миля має 1,760 англійських ярдів або 63,360 цалів (інчів). Знати поділку дуже важлива справа, бо тоді можеш вирахувати віддаль, яку треба пройти, а тим самим вирахувати час, запланувати нічліги тощо. Так, як поділка, різняться де в чому в різних країнах також способи означування різних предметів у терені: шляхів, гір і ін. Але на кожній топографічній карті Ти найдеш значення поодиноких умовних знаків, уживаних літер, скорочень тощо.

Для прикладу подаємо табличку таких знаків, яких уживають на топографічних картах у США і в Канаді.

Kartohrafiya_Drota_Umovni_znaky_1 Kartohrafiya_Drota_Umovni_znaky_2

Знаючи поділку й знаки, спробуйте заздалегідь у домівці заплянувати собі малу мандрівку. При тому допоможе Вам Ваш друг впорядник.

Пізніше, коли будете вибиратись на довші мандрівки, буде потрібно Вам ще більше відомостей з картографії. Про них розкажемо у дальших розділах.