Визначення півночі по зорях

Різним групам зір надано назви тому, що вони начебто свого роду образи, подібні до людей чи звірят.

Дві зорі Великого Воза вкажуть нам Полярну Зорю

Дві зорі Великого Воза вкажуть нам Полярну Зорю

Великий Віз або Велику Ведмедицю легко знайти. Він має вигляд воза (з чотирма колесами й дишлем). Знання цього сузір’я для пластуна дуже корисне, бо в північній частині світу воно показує на північ. Великий Віз ще творить вигнену лінію (“дишель”) – це хвіст Великої Ведмедиці. Це єдиний відомий мені ведмідь з довгим хвостом.

Полярна зоря. Дві зорі Великого Воза, звані “вказівними” (задні колеса), вказують на Північну чи пак Полярну Зорю. А це остання зоря у “дишлі” Малого Воза (Малої Ведмедиці). Всі зорі й сузір’я вночі повертаються кругом, тільки Полярна Зоря непорушно стоїть на півночі.

Оріон. Інше сузір’я чи констеляція зір – це ніби чоловік із мечем і поясом, і називається Оріон. Його легко впізнати по трьох зорях в одній лінії, що творять “пояс”, і по трьох інших менших зорях зовсім близько від перших, що творять “меч”, теж в одній лінії, але в іншому напрямі. Дві зорі по правій і лівій стороні понижче меча – це “ноги” Оріона, а дві зорі поміж раменами творять “голову”.

Пряма вздовж Оріона вказує на північ або на Полярну Зорю

Пряма вздовж Оріона вказує на північ або на Полярну Зорю

Зулуси називають пояс і меч Оріона “інґолубу”, тобто три поросята, переслідувані трьома псами. Масайці з Східної Африки кажуть, що три зорі в поясі Оріона – це три парубки, що за ними йдуть три старі панни. Як бачите, всі пластуни знають Оріона, хоч і під різними назвами.

Велике значення Оріона в тому, що, орієнтуючись на нього, ти завжди можеш сказати, де знаходиться Північна чи Полярна Зоря, а видно його й у південній частині світу.

Коли ти, тримаючи палицю проти небосхилу, сполучиш нею середню зорю пояса Оріона з серединою його голови, то лінія в продовженні твоєї палиці протне дві великі зорі та врешті натрапить на третю – Північну чи Полярну Зорю.

Південний Хрест. У південній частині світу, в Південній Африці, Південній Америці, Новій Зеландії і в Австралії не видно Великого Воза. Тут Південний Хрест показує на південь (див. рисунок).

На південній півкулі правильний напрям покаже нам Південний Хрест

На південній півкулі правильний напрям покаже нам Південний Хрест

Коли ти поведеш оком у тому самому напрямі, як іде довше рамено хреста, але но відстань втричі більшу від того рамена (лінія “А” на рисунку), ти знайдеш пункт, що є точно півднем.

Або коли ти уявиш собі лінію поміж двома “поділками” й іншу лінію, прямовисну до тієї першої (лінія “Б” на рисунку), то вона протне лінію в продовженні довшого рамена хреста (лінію “А”) в пункті, де знаходиться точно південь.